Doğanın Kıymetini Bildiniz mi?

Hiç düşündünüz mü ? Doğa olmasaydı biz olur muyduk? Muhtemelen olmazdık nerde yaşayacağız çünkü değil mi? Peki biz olmasaydık doğa olur muydu? Kesinlikle hemde çok daha iyi şekilde olurdu. Çünkü,biz doğayı kirletiyoruz acımasızca…Katlediyoruz herşeyi…Benciliz sadece kendimizi düşünüyoruz. Ama bilmiyoruz ki,doğayı kirletirken hasta ederken ,kendimizi de kirletip hasta ettiğimizi…Neden ? Çünkü,bunu idrak edecek bir bilinçte değiliz maalesef…

Doğa, içinde yaşadığımız büyük evimiz. Onunla nefes alıyoruz ,ondan su içiyoruz ve ondan besleniyoruz. Ama biz ne yaptık ? Kimyasal İlaçları bastık, içinde canlı var mı yok mu umursamadık. Arılar kuşlar herşey ölsün umurumuzda değil ama şu Corono Virüsü hepimizin ne kadar tatlı bir canı olduğunu hatırlattı mı bize ?evet hatırlattı… Herkes ne kadar ölümden korkuyormuş meğersem. ya da evde kalmak ne kadar sıkıcıymış doğanın kıymetini şimdiye kadar anlamamışız değil mi?Ama başka bir canlının da canı kıymetli olabileceğini düşünmeden umursamadan toprağı sürekli ilaçladık… arı,kuşlar ve tonlarca canlının ölmesine vesile olduk. kullandığımız çamaşır suları gibi kimyasal temizleyiciler de cabası… hem önce kendimizi sonra doğayı zehirledik. Bina yapmaktan toprak bırakmadık. Diktik gökdelenleri rüzgarı, yağmuru, kar ı kesti. Çöplerimizi attık (çöplerimizi azaltma yolunu öğrenmedik veya geri dönüşüme üşendik atmaya ve hatta çöpü kullanmayıp sokaklara denize bile çöplerimizi atmadık mı?  Metan gazı vs derken uçaklar araba egzos dumanlarıyla hem kendimizi hem doğayı boğduk.

15 günlük Istanbul da Evde otur Türkiye ile İstanbulda %30 hava temizliği gözlendi. Hatta tüm kış hava adeta yaz ve ilkbahar gibiydi maalesef hiç yağmur yağmadı. bu 15 gün süreçte hava temizlendi ve normale döndü soğuyabildi, yağmur yağdı. İnanılmaz birşey. Doğa işte bu kadar kısa sürede toparlayabiliyor kendini yeterki ona yardım edelim daha hızlı toparlansın. O toparlansın ki bizde sağlıkla yaşayalım içinde. Tıpkı vücudumuz gibi. Vücudunuza da iyi gıda girdiğinde, vücutta hemen kendini tamir ediyor. Mükemmel bir sistem. Bizler bu mükemmel işleyen sistemleri bozanlar olmayalım artık ,LÜTFEN!!!!

Yorum bırakın