ramazanda reyhan şerbeti

Ramazanda Reyhan Şerbeti

ramazan şerbeti

Ramazanda Reyhan Şerbeti

Var mısınız benim meşhur reyhan şerbetimi yapmaya ?Şekersiz ve en doğalından, en sağlıklı hali ile.. Üstelik kolay ve faydaları çok. Nasıl yapıyorduk ? Hatırlatıyorum.. 2 Lt suyu çaydanlıkta kaynatın. Taze reyhanın zamanı değil o yüzden kurusu ile yapıyoruz.
Kategori İçecekler

Malzemeler
  

 • 1 Çay B. Reyhan
 • 1 Ad Kabuk Tarçın
 • 2-3 Yıldız Anason
 • 5-6 Ad Kakule
 • 5-6 Ad Karanfil
 • Biraz Limon Kabuğu ( Damak zevkinize göre limon suyu miktarını ayarlayın. Ben yarım çay bardağı kullandım. )

Talimatlar
 

 • 2 lt ye yakın su kaynattım. Diğer malzemeleri ( limon suyu hariç ) bir kaba koyun ve kaynamış suyu üzerine dökün karıştırın. Renk mavi lacivert oluyor. Ondan sonra limon suyunu ekleyin bu gördüğünüz renge geliyor.
   Renk değişimi beni adeta büyülüyor. 
  ramazan şerbeti malzemeleri
 • 15-20 dakika beklettikten sonra sürahilere süzün ve soğuyunca buzdolabına koyun. Tabii ki benim şerbetim şekersiz. Ben böyle içtiğim için tadını çok seviyorum. Zaten şeker koyarsak faydalı bir içeceği zararlı hale çeviririz. Çocuklara hazır gazlı içecekler yerine limonata ve bu tarz şerbetler içirebiliriz. Onlara verirken balla, akçaağaç şurubu veya elma suyu konsantresi ile tatlandırabiliriz. Ramazanda iftarda, sahurda içtiğinizde susamadığınızı da fark edeceksiniz.
  ramazan şerbeti nasıl yapılır

Notlar

15-20 dakika beklettikten sonra sürahilere süzün ve soğuyunca buzdolabına koyun. Tabii ki benim şerbetim şekersiz. Ben böyle içtiğim için tadını çok seviyorum. Zaten şeker koyarsak faydalı bir içeceği zararlı hale çeviririz. Çocuklara hazır gazlı içecekler yerine limonata ve bu tarz şerbetler içirebiliriz. Onlara verirken balla, akçaağaç şurubu veya elma suyu konsantresi ile tatlandırabiliriz. Ramazanda iftarda, sahurda içtiğinizde susamadığınızı da fark edeceksiniz.
 Ramazanda bu şerbet ne işimize yarar; migren, baş ağrılarımızı önler.
Emziren anneler hep soruyorsunuz işte bu şerbeti içebilirsiniz sütünüze katkısı olacaktır. Susuzluğa iyi gelir, sinir yatıştırır, cildi güzelleştirir, uykuya faydası vardır, bağırsak, mide sorunlarına ve sindirim sorunlarını gidermede yardımcıdır. Demir, antioksidan, kalsiyum zengini olup vücudu temizler. Birde sigara içenlere, sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu okumuştum.. Tabii yine uyarımı yapıyorum; azı karar, çoğu zarar diye. Tabii her yarım saatte iftar ile sahur arası su içmeyi unutmayın lütfen.
ramazanda reyhan şerbeti
Etiket ramazan, reyhan şerbeti