20 Mayıs Dünya Arı Günü

20 Mayıs Dünya Arı Günü

20 mayıs Dünya Arı gününde farkındalık oluşturmak için her yıl arı suluğunu , yapmanız için paylaşıyorum.

Einstein “Eğer arılar yok olursa insanlık en fazla dört yıl yaşayabilir” demiş.

Arıların 🐝 yok olması, ekosistem ve insanlık için büyük bir tehdit oluşturur.

🐝 🐝 🐝 için içinde taşlar olan , sığ kaba su koyalım lütfen. Sığ olması önemli ,arıların su içerken boğulmamaları için. 🙏 bal arıları tüm dünyada tüketilen taze besinlerin 3 te birinin tozlaştırmasıyla , meyve ve sebzelerin üremelerini sağlarlar. Yani soframızda ki besinlerin 3 te birini onlara borçluyuz. Bal arıların maalesef karşı karşıya olduğu tehditler giderek artmaktadır. İklim değişikliği, habitat kaybı, özellikle tarım ilaçları ve hastalıklar arı popülasyonlarını azaltmaktadır.  

Bal 🍯 arıları olmazsa bir çok bitki ve yiyecek türleri de ortadan kalkar. Bu güzel şirin minikler, günde en az 2000 çiçekten , 10.000 kez incecik minnacık kanatlarını 1 dk da çırparak bizim yiyecekleri yapmak için polen taşıyor ve bu sırada çok susuyorlar. Ama etraflarında su bulmakta zorlanıyorlar. Ve dönerken yuvalarına, ulaşamadan yuvalarına yollarda sussuzluktan ölüyorlar.  

Gelin hep beraber arılara , birer arı dostu olarak balkonumuzda veya bahçemizde onlar için küçük bir bahçe yapalım. Lavanta , adaçayı, sardunya , nergis, kişniş, kekik, rezene, kardelen, anemon bitkilerinden istediğinizi bir saksıya ekin ve ayaklarını bir yere basacakları misket, taş vs. koyup ( suyun içine düşmeyecek şekilde)ve altında az su olacak bir kap yapalım. Ben geceden taşları ev sirkesi ile temiz suda bekletip sabahında yıkadım içine de az temiz su koydum. Balkonumdaki Adaçayı ,kekik ,sardunya çiçeğimin yanına arı suluğumu da yerleştirdim. Bizim yakınlarda bir yerlerde arıcılık yapıyorlar sanırım. Çünkü, sürekli çiçeklerimde arılar oluyor onları izlemek vızvızlarını dinlemek terapi gibi geliyor bana. Bayılıyorum onlara. Bugün ise bahçelerdeki çiçek olan yerlere 2 tas daha arılar için hazırlayıp koydum. Şimdiden arı 🐝 suluğu yapacaklarınıza minettarım 🙏 

Hepimiz Doğa’ya aitiz , doğamıza sahip çıkıp koruyalım. Zaten aslında doğayı korumak= kendimizi korumaktır. Sadece arılara değil tabi kuşlara, sokak hayvanlarımıza da özellikle bu sıcak havalarda su koymayı ihmal etmeyelim. Doğaya artık bizlerin bir şeyler vermesi gerekiyor hep aldık almaya da devam ediyoruz ama artık bir şeyler vererek dengeye gelmemiz gerekiyor. (Ayrıca yediğiniz meyvelerinde çekirdeklerini çöpe atmayalım doğaya toprağa gömelim. ). 

Sağlıkla kalın🙏