Hergün 1 Elma

Eski atasözü olan’ Günde 1 elma yemek ,doktordan uzak tutar ‘sözü ne kadar doğru. Ne kadar elma yiyiyorsunuz bir düşünün! Eğer yemeye unutuyorsanız veya az ise yediğiniz miktar hemen bugün itibarıyla 1 elma yemeye başlayın. Elma besleyici,düşük kalorili ve lezzetli bir meyvedir.”Elma  posadan zengindir ve C vitamini içinde iyi bir kaynaktır.  Elma, özellikle kuversetin isimli antioksidandan çok zengin bir besin. Özellikle kabuğu neredeyse tıka basa antioksidanlarla dolu.
Elma adeta doğal bir ilaçtır.  Düzenli elma yemenin beyni serbest radikal hasarlarından ve Alzheimer hastalığından koruyacağı da gösterilmiş.
Yapılan çok sayıda araştırmada,  LDL kolesterolü -kötü- azalttığını, kalın bağırsak, meme, karaciğer ve akciğer kanserinden korunmada da etkili olabileceği biliniyor. Elmada phloridzin isimli bir flavonoid var ki, kemik yoğunluğu azalmasına karşı ciddi bir fayda sağlıyor. Ayrıca bol miktarda Boron içermesi de kemik koruyucu gücünü artırıyor. Kırmızı veya yeşil elma ikiside faydalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.