Kuru Fırçalama

Neden vücudumuzu kuru fırçalayalım?

Çünküüü, birçok sebebimiz var. Hem güzellik adına hemde sağlığımız açısından… Yediğimiz,içtiğimiz, cildimize sürdüklerimiz,çevre koşulları vs. nedenlerle detoks uygulamaları yapılıyor. Sabah kalkar kalkmaz dil sıyıracı ile dili temizlemek,oilpulling ve sonrası dişleri fırçalamak, Ilık suya limon suyu veya elma sirkesi ekleyerek sabahları içmek, yeşil sebze suları içmek,sauna,hamam ile ve hergün 1 saaat yürüyüş ile terlemek, haftada 2 kez banyo veya sadece ayaklara sıcak suda epsom tuzu (mağazamda bulunmakta)ekleyerek 20 dk. bekletmek,  gibi gibi benimde uyguladığım biraz olsun toksinleri vücuttan atmaya katkıda bulunuyor.Bunları yaptığınızda bi süre sonra enerjinizin yükseldiğini,stresinizin azaldığını ,zihninizin berraklaştığını,sindirimin düzeldiğini, kısaca kendinizin iyi hissettiğini göreceksiniz… Ama ,cildimizin en büyük organ olduğunu farkındamısınız ?Dolayısıyla ,aslında en çok detoksifikasyon yaptığımız organdır. Kuru fırçalama tekniğimiz, en basit detoks yapma şeklidir. Kan dolaşımı çok önemlidir. Vücüudumuzda her yeri fırçaladığımızda kan dolaşımını sağlıyoruz. Dolayısıyla her yerde kan dolaşımı olunca birçok şeye iyi geleceğini göreceksiniz. Cildinizin ışıldamasını sağlayacak ve süper keyifli bir uygulamadır.

Ölü Cilt Hücrelerden kurtulun!
Kuru fırçalama yalnızca ölü hücreleri yok etmek için değil aynı zamanda cildinizin genel görünümünü iyileştirir, tıkanmış gözenekleri temizler ve cildinizin düzgün “nefes almasını” sağlar.

Cilt Detoksu !
Vücudunuzun toksinlerinin üçte biri deriden atılır!  Bu ölü hücreleri atarak, cildin gençleşmesine izin veriyorsunuz! Bu aynı zamanda vücuttan toksinleri atmak için önemli bir yoldur.

Lenfatik Sistemi Harekete geçirir!
Kuru cilt fırçalama,lenfatik sistemi uyarır: Lenf sistemi kalp gibi çalışmaz, bir pompası yoktur,pompalamaz. Bu nedenle harekete geçirmek gerekiyor. Lenfleri harekete geçirmek için trampolinde zıplamak,masaj yaptırmak,cildi fırçalamak vs yapmak gerekiyor.

Vücut Dolaşımı!
Bu uygulama,tam vücut bakımı gibi ve kan dolaşımınızı manuel olarak arttıran bir uygulamadır- şifalandırmaya yardımcıdır.

Parlayan bir cilt!
Bir milyon ölü deri hücresini fırçaladıktan sonra farkı görüyorsun. Ölen hücreleri fırçalayın ve doğal parıltılarınızı alın!

Selüliti Azaltın ve Önleyin!
Bu yöntemle selülitten (günde 1 saat de yürüyüş şart)ve el uyuşmalarından omuz ağrılarından  kurtulan arkadaşlarım var.  Toksinler yağda depolandığı için fırça ile toksinleri yok etmeye yardımcı oluyoruz … Kuru fırçalama, cildin sıkılmasına yardımcı olurken selülit azaltılmasında önemli rol oynuyor!

Süper Yumuşak Cilt!
Parlayan VE süper yumuşak bir cilt? Bu gözenekleri kir ve yağdan kurtarmak kuru fırçalamanın cildinizi ipeksi-pürüzsüzleştiren bir yoludur. Bu uygulama aynı zamanda, hormon ve yağ üreten bezleri uyarır ve bize karşı konulmaz yumuşak bir cilt kazandırır.

Kuru fırçalamanın stres ve detoks programımdaki ‘kendi kendine bakım uygulamalarım’ biri olarak önermemin büyük bir nedeni – Vücudunuzu ve kendinizi Yeniden şarj etmenin böylesine basit ve ucuz bir yolu olmasıdır.

 

Hayatınızda bu alışkanlığı rutin haline getirin!  Alıştığınız zaman gerçekten iyi hissediyor ve vücudunuzun bir miktar sevgisini göstermenin yararlı bir yoludur.

Ayrıca ,her banyoya  girmeden önce kuru fırçalama yapın. Duş aldıktan sonra doğal nemlendirici yağ sürün.( neem içeren ürünler mağazamda bulabilirsiniz)

veya hergün fırçalama yaptıktan sonra da vücdunuzu doğal krem/ yağlarla nemlendirmeye unutmayın!

Öneri: Kesinlikle alacağınız fırçanın kılları naturel olmalı. Doğal olmalı sentetik olmamalı. At kılı ,bambu tercih edebilirsiniz.

Eczanelerde,güzellik ürünleri satılan yerlerde ve online mağazalarda arattığınızda rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür.

 

Nasıl Yapacaksınız?

(Resimdeki gibi)Ayaklarınızdan başlayarak yukarı doğru tüm vücudunuza kalp yönünde fırçalayacak şekilde sertliğini kendi cildinizin hassas olup olmadığına göre şekillendirerek uygulayabilirsiniz. Yani bacaklarınızı yukarı doğru, kollarınızı elden omuza doğru fırçalamanız gerek. Sırtınızı fırçalamayı sakın unutmayın!

Fırçalamada vücudunuz pembeleşir ve tahriş olursa bırakınız. Çok sert yapmayınız. Yaralı veya önceden tahriş olmuş bölgelerinizi fırçalamaktan kaçının, varisli bölgeleriniz varsa oralara uygulamayın. Her gün 5-10 dakikanızı bu işleme ayırmak cildiniz ve dolayısıyla sizin için çok yararlı olacaktır. Fırçalama sonrasında ılık bir duş ve mümkün mertebe doğal içerikli bir nemlendirici krem kullanmak sizin çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Kaynak: https://theheartysoul.com/dry-brushing-lymph/

Yorum bırakın