Kahvesiz 1. gün

Kahveyi en çok öğrenciler ve çalışanlar tüketiyor bence… Kahvekolik olmam, bende üniversitede sınavlara sabahlarken başladı iş hayatında tavan yaptı.  Ve düne kadar da alışkanlık şekilde devam etti. Bazen can sıkıntısından bile içmeye devam ediyordum. O yüzden bence ,beni ve benim gibi olanlar aynen sigara veya alkol bağımlısı gibi düşünebilirsiniz. çünkü ,kahveyi bırakmak da zor hatta aynen sigara içenlerin bahaneleri gibi bahanelerimiz oluyor…Ben ciddi bir Vertigo geçirdiğimde kahveyi doktor hemen yasakladı ve hayatın sonuna kadar min. da canın isterse iç demesine rağmen iyileşince içmeye devam ettim düşünün…

Bugün eğer sizinle kahveyi 14 gün bıraktığımı paylaşmasaydım eminim sabahdan öğlene kadar kesin içerdim 1 Türk Kahvesi. O yüzden bu tarz bağımlılıklarda şekeri bırakma ,diyetlerde gruplarla birlikte yapmanız inanılmaz motive edici oluyor.

Sabah öğlene kadar 3 fincan içtiğim için sabah bi kahve krizi yokladı .Kendime hemen bir yeşil çay yaptım inanılmaz bastırdı. sonra Spora gidip döndüm. Öğlen yemeğinden sonra da bir tık canım istedi .Yine bir limonlu ılık su sonrada yarım saat sonra detoks çayımı yudumladım ve akşama kadar canım bi daha istemedi… Ama dediğim gibi hem beynen bunu istedim hemde sizlerle birlikte yaptığım için inanılmaz motive edici oldu.

YAPMANIZ GEREKENLER!

*Kahve detoksuna girdiğinizi mutlaka arkadaşlarınıza,ev ahalisine ,iş çevrenize belirtin ki size kahve konusunda ısrarcı olmayıp destekleyici olsunlar. Sosyal medyadan duyurmanız en güzel yoldur.

*14 gün boyunca her gün 20 dk. yürümeye çalışın. Zamanım yok diyorsanız akşam 15 dk. erken yatıp sabah yarım saat erken kalkmayı deneyebilirsiniz 🙂

*Yüksek proteinli beslenme yapalım. Çünkü,Protein enerjik olmamızı sağlar gün boyunca. Karbonhidratlı beslenirsek uykunuz gelebilir,enerji seviyeniz düşer ve kahve içmek için sebebiniz olur. Et,süt ürünleri ve bakliyat protein kaynağıdır.

*Bu 14 gün boyunca ekmeğide min. da tüketin .Hatta öğlen ve akşam 14 gün boyunca yemeyin. Pilav ve makarnayı da yemeyelim…

Kahve içmediğimiz 2.-3. günlerde başağrısı olabilir. O nedenle baş ağrımız olmadan hergün 10 bardak su içmeye özen gösterelim . Hatta 2-3 damla limonlu ılık su aralarda yudumlayabilirsiniz. Sadece 3 gün boyunca şu tarifide yapabilirsiniz:(daha uzun değil)

1 sülahi suya 1 kabuk tarçın 2-3 karanfil-1 yeşil elma dilimlenmiş isterseniz 2-3 yaprak nane ve 1 dilim limon kesip katın içine. Akşamda sabaha kadar buzdolabında tutun. Ertesi gün buzdolabından çıkarıp gün boyu onu içebilirsiniz.

*Kahveyi hatırlatacak şeylerden uzak durun!

*Bitki çaylarından için. Yeşil çay-nane-limon-detoks çayları-ıhlamur vs.

*öğlenleri imkanınız varsa 20 dk. kısa uyku yapabilirsiniz.

Yorum bırakın