belgrad ormanı yürüyüş parkuru

Belgrad Ormanı Yürüyüş Parkürü

And into the forest I go to lose my mind and find my soul 

Ve ormana giderim, aklımı kaybederim ve ruhumu bulurum

John Muir

 

Belgrad Ormanı(Sarıyer) İstanbul’un en önemli oksijen alanlarından yani bana göre 🫁 Istanbulun akciğerlerinden biri olan Belgrad Ormanı nefes almak istediğimde, ve yürüyüş yapmak için ilk tercih ettiğim yerdir. Benim için çok değerli bir orman nedenleri;

1-)Öncelikle müthiş bir doğa güzelliğe sahip…

2-) 6 km’lik parkurda yürüyüşü var ( günlük yürüyüşüm için ideal bir yürüme mesafesidir)

3-) Tarihi geçmişi (Osmanlı İmparatorluğu zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen su bentleri, ormanın içinde bulunuyor. )

4-) Yürüyen veya koşanların Neşet Suyu Parkuru ilgisini çekecektir. 6- 6,5 kilometre uzunluğundaki parkurun zemini kiremit tozu olduğu için vücuttaki  elektriği toprağa iletebilme özelliğine sahip.

5-) Çok sayıda kuş, sürüngen ve memeli hayvanlarının doğal yaşama ortamıdır.

 

Bu nedenle de bu bölgeyi yürüyüş için tercih ediyorum. Böyle değerli alanların kirletilmesine veya yok olmasına neden olan pikniklere izin verilmesi beni üzüyor. Çünkü , ne kadar kirli bırakıldığına maalesef şahit oldum.

 

Tüm ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış ❄️ ayrı güzelliğe büründüğünden 1 senede bu mevsimlerde çektiğim fotoğrafları da , ekledim .

 

If anyone in Istanbul, want to spend a long good day through green and natural zone should visit this place.

 

This forest is one of the most beautiful and green site of İstanbul. You can sene many people go for a walk or picnic .There is a lake and a walk path of 6 km.

 

Belgrad Forest (Sarıyer) One of the most important oxygen fields of Istanbul,  The Belgrad Forest, is the first place I prefer to take a walk. Why ?

1-) First of all, it has an amazing natural beauty…

2-) There is a walk on the 6 km track (it is an ideal walking distance for my daily walk)

3-) Historical background

4-) The Neşet Water Course will attract the attention of those who walk or run.  It is 6-6.5 kilometers long… the ground of the track(is tile dust,) it has the ability to transmit the electricity in the body to the ground.

5-) It is the natural habitat of many birds, reptiles and animals

 

For this reason, I prefer this region for walking.

 

Since all spring, summer, autumn and winter ❄️ take on a different beauty, I also added the photos I took in these seasons in 1 year.

Yorum bırakın