Meyve Çekirdekleri Çöpe değil,Toprağa atılmalı

Hiçbir meyve çekirdeği çöp değildir. Daha yediğimiz birçok şey daha çöpe atılmamalı ama kısım kısım değindiğim için bugünkü konu meyve çekirdekleri.

Dünya nüfusu çok ciddi olarak arttığı için çıkan çöp miktarımızda ciddi boyutlara çıktı. Sonuç olarak, hava ,toprak ve suların kirlenmesine neden olmaktadır. Küresel ısınmada geldiğimiz noktayı artık hepimiz farkındayız. Farkındayız da neler yapıyoruz ?

Bugün itibaren sizden isteğim, gelecek nesile bari en azından elimizden gelenleri yaparak daha yaşanır bir dünya bırakmak için görevimiz olduğunu düşünüyorum. İsteğim meyve çekirdeklerinin hiç birini çöpe atmayın. Çöp miktarını minumuma düşürmek hedefimiz olmalı. Ayrıca,çekirdekleri doğaya atarak daha yeşil bir doğa için katkı sağlayabiliriz. Şimdi :  Bazı çekirdekleri yiyebiliyoruz kurutarak :  kavun gibi… Bazılarını sıcak su torbası yerine kullanabiliyoruz en azından sıcak suyun sızma veya patlama riski var . Bu yaptığımız torbanın öyle bir riski olmadığı gibi kaslara gevşetici özelliğide var. 3 tarafını diktiğimiz bir bezin İçine kiraz çekirdeklerini doldurarak 4.tarafını da dikerek , ısıtıcı ve soğutucu torba yaparak kullanabiliriz, hediye edebiliriz.

Veya hepsini çekirdeklerin biraz bekleterek kurutalım , doğaya çıktığımızda toprağa çekirdekleri savurabilirsiniz veya ekebilirsiniz.

Bugün avokado çekirdeğini ele aldım. Doğada harika bir ağaç oluyor ve üstelik savurduğunuz veya ektiğiniz bu meyve ağaçlarından düşünün kaç kişi meyve yiyebilecek.

Bu konuda tek ricam sizden sabırlı olmanız. Toprağa ekip unutursanız mutlaka zamanı geldiğinde kendiliğinden çıktığını göreceksiniz filizinin.

Avokado çekirdeğini yıkadıktan sonra üst kabuğunu soyun. Sonra 3 yerinden orta kısımdan ,yukarıya eğik olacak şekilde kürdanları içine az sokun. bir bardağa yarısına kadar su koyun. avokadoyu içine koyun.sadece altına değse yeterli olacaktır. güneş ışığını doğrudan almayan bir yere koyun. su azalırsa eklemeye unutmayın. avokado çekirdeğinin filizlenmesi ,herkesin ortam sıcaklığına vs göre filizlenmesi değişkenlik gösterir. 3-8 hafta arası sürebilir.filizlerin arkasından yaprakları da çıkacak. istediğiniz zaman saksıya geçirebilirsiniz. toprağa ektiğinizde ağaç oluyor. toprakda meyve vermesi için 2 avokado ağacı olması şart olduğunu biliyorum.

Bu şekilde fazla filizlendirirseniz,bence çevrenizdekilere de hediye edebilirsiniz ,harika bir hediye olacaktır.

Uğraşmak istemeyende balkonu varsa balkonuna suyun içine koyabilir veya bir yere koyabilir, havada uçan kargalar hemen görünce gelip alıyorlar. ve ağzından düşürdüklerinde her yere dağıtmış oluruz meyve çekirdeklerini sayelerinde…

veya doğaya çıktığınızda alın yanınıza çekirdekleri doğaya savurun (yollara değil yeşillik alanlara toprak olan yerlere)

Doğamızı koruyalım,temiz tutalım…

Yorum bırakın