Biberiye

Biberiye = Hafıza + Hatırlama

Şimdi bu yazıyı okurken ,gidin biberiye koklayın ,koklayın ki her kokladığınızda aklınıza ben geleyim 🙂 Şaka bir yana ,eskilerde hatırlanmak için insanlar birbirine biberiye verirmiş . Mesela oturmaya gittiğiniz biri,komşunuz akrabanız gibi …evinize  dönerken kapıda size biberiye verirmiş ki, biberiye yi kokladığınızda aklına gelsin ,hatırlayın onları ki tekrar en kısa zamanda ziyarete gidin görüşün anlamında…Eskiden düğünlerde gelin tacına yerleştirilirmiş veya buket çiçeğine ,sadakat ,bağlılık olarak bilinirmiş…

Zihin açtığı ve hafızayı güçlendirdiği eskilerden beri bilinmektedir. Odaklanmayı kolaylaştırır. Mesela sınava hazırlanırken koklayın hazırlanın sonra sınavda biberiye koklayın o bilgi hafızanıza kolayca gelir. Zihin yorgunluğunuzu da giderir.

Benim size önerim mutfağınızda bir saksıda biberiye yetiştirmeniz. Hemde çok zevkli hemde yemeklerede istediğiniz zaman taze taze kullanma şansınız olur.

Biberiye, balıklarda ,tavuk , fırında patatesin üzerine, kırmızı et ve bazı sebze yemeklerine çok yakışır. Çay olarak tüketebilirsiniz.

İştah açıcı olarak kahvaltılarda veya yemek öncesi sofranın orttasına biberiye eklenmiş zeytin ve zeytinyağ içinde sunulur.

Zeytinyağınızı az ısıtarak ,şişeye koyun ve içine 1 dal taze biberiye koyup karanlıkta 30 gün bekletip kullanabilirsiniz. Veya beklemek istemezseniz direk zeytinyağına koyarak kullanmaya hemen başlayabilirsiniz aroması geçtiği kadar zeytinyağına …

 

Bence hemen bu yazıyı okuduktan sonra bir saksı biberiye edinin derim…

Yorum bırakın