Neden Solucan Beslemeliyiz?

Sağlıklı bir yaşam için Sağlıklı Topraklara ihtiyacımız var!

Doğa da, bizim evimiz. Ama aslında 1.gerçek evimiz ama farkında bile değiliz bunun. Gerçek evimizi, yattığımız evimiz olarak düşünüyoruz. Oysaki gerçek evimiz doğadır. Çünkü,doğa içinde nefes alırız,doğa içinde yaşamımızı sürdürürüz,doğa dan aldığımız su ve yine doğada yetiştirdiğimiz sebze ve meyve ile hayatımızı devam ettiririz. O kirlenirse bizde kirleniriz. O hasta olursa bizde hastalanırız.Bunun farkında değiliz maalesef…

Bitkilerin gelişmesi için NPK veriliyor toprağa.Azot, Fosfat ve Potasyum. (kimyasal-suni gübre)100 kg attığınızda bunun 40-45 kg su amonyak olarak havaya uçuyor, havayı kirletiyor.20-25 kg suya karışıyor yeraltı sularına ,denizlere ,göllere karışıyor yani zehirliyor. Bitki bunun ancak 20-25 kg sunu kullanır. Bitkinin büyümesi için sadece bunlar yetmiyor. Hormonlar,aminoasit, vitaminler ,pestisitler vb. gibi bitkinin büyümesi ,hastalanmaması için veriliyor.

Biz ne yersek Oyuz derler ya…Eğer biz bu şekilde yetişen bitkileri yersek (pestisid-kimyasal gübre-hormon..) hastalanırız. gerekli vitamin ve mineralleri sağlıklı yaşayalım diye yediğimiz sebze ve meyvelerden almak yerine hormon veya zehir almış oluruz. Zaten son zamanlarda herkesin bir vitamin eksikliği yok mu? neden vitamin furyası çıktı. Eskiden topraklarımız her türlü vitamin ve mineralden zengindi. çünkü bu bitkilere verilen zehirler ve hormonlar, havayı -toprağımızı ve sularımızı kirletmektedir. Bu hikaye çok uzun ama çok kısaca toparlayarak yazmaya çalışıyorum size…

Hani doğa evimiz dedim ya, hava kirlenirse, yaşamımızı sürdürmemiz niçin gerekli olan nefes almamız sağlıklı olmayacak, kirli havayı akciğerlerimize solarsak ne olacak?

Bu toprakta yaşayan bu bitkileri yersek ne olacak?

Bu içme sularımıza karışan kimyasallarla suyu içersek ne olacak?

İşte biz ne yapabiliriz e geldi sıra…

İnsan nüfusu çok hızlıca arttı dünyamızda. Dolayısıyla çıkardığımız çöpleri artık doğa yok edemiyor. Bir cam çöplükte 4000 yıla kadar ,bir marul 25 yıla kadar ,plastikler minumum 1000 yıla kadar kaybolmazken ve hepsinin ayrı zararları varken çöpleri,mizi ayrıştırmamız doğaya ve direk kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik olacaktır. Bu çöplerden çıkan metan gazı gibi gazlar ve çöplükler havayı-suyu ve yine toprağımızı kirletmektedir.

Dolayısıyla ilaçlamalara ve çöplerimizi ayrıştırmakla uğraşmalıyız emek vermeliyiz. Çocuklarımız içinde çabalamalıyız ,yazık değil mi onlara? ki 2050 de 2 kişiden biri hasta olacak mesajını bile, bizlere iletmişlerken…

Evdeki çöpümüzü ; camları,plastikleri,kartonları,pilleri ayrıştırdıktan sonra yemek yaparken kullandığımız sebze ve meyve artıklarını, filtre kahve,çay artıkları ,yumurta kabukları,gibi herşeyi de solucanlara verebilirsiniz.

Narenciye kabukları ile ev temizleme sirkesi yapabilirsiniz hem doğayı korumuş,hem de cebinizi korumuş hemde kimyasal dezenfektan yerine bunu kullanarak sağlığınızı korumuş olursunuz.

Solucanlara verdiğimiz gıdalar,solucanların sindirim sisteminden geçerek en organik toprağı elde etmiş oluruz. Yine kazan kazan modeli. Yani hep içinde yaşadığımız doğayı korumuş oluyoruz hemde kullanacağımız organik bir gübre elde etmiş oluyoruz.

Bu gübrenin içindeki mikrobiyal aktiviteler ,toprağı (su tutma kapasitesini artırır toprağın. Artık toprak su tutmuyor biliyorsunuz seller neden arttı?)ve bitkiyi canlandıracaktır.Toprağın fiziksel,kimyasal ve biyolojik ortamını yaptığımız kompostlar (başka bir yazıda anlatacağım) ve bu solucan gübresi iyileştirir.

Bitkinin hastalıklara karşı direncini artırır.

Topraktaki organik madde miktarını artırır.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma,topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlarını ortadan kaldırır.

Toprağın su tutma kapasitesini artırır. Su ihtiyacı minumuma indirir.Ürünlerin %100 gerçek lezzet ve aromaya sahip yetişmesini sağlar

özellikle kimyasallarla kirlenmiş,kuvvetini ve canlılığını kaybetmiş toprağı zamanla tekrar canlandırır.

Bu gübre ile yetişmiş bitkilerde nitrat bulunmaz. Suyu ,havayı,toprağı kirletmez.

Toprağın PH dengesini düzenler. Daha yazamadığım bir sürü daha faydası var.

Herşeyin doğalı !!!

Lütfen, sürekli şikayet etmektense birşey için çabalayalım. Enerjimizi konulmaya değil ,iyi şeyler yapmaya verelim. Kimseden birşey beklemektense ,ilk adımı biz atalım. Çöplerimizi ayrıştırmakla başlayalım! şimdiden herkese ,emeği için teşekkürler! Sevgiler

Yorum bırakın