Türk Hamamı

Bütünsel Sağlığımızda ,beslenme sadece sağlığımızın bir parçası. Beslenmemizin dışında sağlıklı yaşamamız için yapmamız gereken rutinlerimizin de olması gerek.

Bunlardan bir tanesi de benim için vazgeçilmez olan Hamam. Ayda 1 kez gitmek benim rutinlerimin arasındadır. Sizede önerimdir. Neden mi?

  • Hamamın Sağlığımız üzerinde bir çok faydası olmakla birlikte bence en önemlisi, sıcaklığın etkisiyle bağışıklığımızı artırmasıdır. Özellikle kışın güçlü bir bağışıklık için Hamamın etkisi önemlidir. Düzenli gittiğiniz takdirde yani rutin olarak yaparsak herşeyin bir faydası olmaktadır. Sadece 1 kez giderek bunun devamlılığını sağlamış olmayız.
  • *Vücutta serotonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonlarımızı salgılanmasını sağlarki bunuda hamam sonrasında bedenen ve zihnen kendimizi dinlenmiş olarak farkederiz. Daha mutlu oluruz.
  • Ölü deriyi ve toksinlerimizi atmış oluyoruz.
  • Kilo vermek isteyenler için yağ yakımını hızlandırılmasına yardımcı olur.
  • Strese iyi gelir Özellikle sinirli veya gergin zamanlarımızda hamama gidersek bedenimizi rahatlatırız. Kaslarımız gevşer. Sakin olarak hamamdan çıkarız.

Hayatımıza güzel şeyleri eklemeye devam etmeyi ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırın ,emek harcayın. Hiç olmazsa gününüzün 24 saatinden 2 saatini kendiniz için birşeyler yapmaya çalışın.

Hamamlar için önemli bir Hatırlatma: Lütfen temiz olan bir hamam seçiniz ve sonrasında hava güzel olsa bile mutlaka sıkı giyinin özellikle omuz ve başınızı koruyun. Eve geldiğinizde bitki çayı ile devam edin.

Sağlıcakla Kalın!

Yorum bırakın